Viļa Plūdoņa dzejas ilustrācijas
05.11.2018

Latvijas izglītības iestāžu profesionālās ievirzes mākslas un dizaina izglītības programmu audzēkņu Valsts konkursa tēma  2018.gadā bija ilustrācija un teksta vizualizēšana grāmatu grafikā un dizainā. Valsts konkursa uzdevums veicināja audzēkņu izpratni par teksta vizualizēšanas veidiem, ilustrāciju un tās lietojumu grāmatu grafikā un grafikas dizainā.

Konkurss notika divās kārtās. Konkursa I kārtu rīkoja izglītības iestāde. BMMS Mākslas nodaļā piedalījās visi skolēni. 4.,5.,6.klases audzēkņi izveidoja grāmatu maketus un ilustrācijas, vizualizējot Viļa Plūdoņa dzejoļus. Vecāko klašu audzēkņu izveidotās grāmatas, ilustrējot dzejoli tapa kompozīcijas skolotājas un profesionālas grafiķes Signes Pansovas vadībā.

Mūsu novadnieka, zemgalieša Viļa Plūdoņa dzeja ir izteiksmīga, liriska, nereti arī skarba un bezgalīgi tēlaina. Ikviens audzēknis Viļa Plūdoņa dzejas kopoto rakstu sējumā atrada savai sirdij tuvāko dzejoli, vizualizējot to neaizmirstami skaistās grāmatās.

Nav izcilāka dzejnieka mūsu Zemgalē par lielo vārda meistaru Vili Plūdoni Latvijas valsts pastāvēšanas vēsturē. Mākslas nodaļas audzēkņu radīto Plūdoņa dzejoļu grāmatu izstādē Bauskas muzeja dzejnieka mājā Ceraukstes ciema “Lejeniekos” eksponētas grāmatas, ko veidoja 5.klases audzēkņi: Selīna Balakāne “Vasarai”, Roberta Baļčūne “Pirmais asniņš”, Čelsija Nikola Bērtelsone “Rau kā saule laistās”, Samanta Viktorija Čikste “Mazu brīdi, mazu brīsi pirms gaismiņas”, Annija Druseika “Maldu ainas”, Kristers Galvons “Pēc pērkoņa lietus”, Megija Grīnvalde “Manas mīļākās puķes”, Keita Kokina “Maldu aina”, Henrijs Kravals “Āzītis, kazas un vilks”, Marta Tēraude “Bērni zemenēs”, Elizabete Zīlīte “Lauku māmiņas aiju dziesmiņa”. 6.klases audzēkņi: Beāte Grinberga Zaļkalne “Ziemas pasaciņa”, Kristiāna Jasureviča “Airastie prieki”, Kristiāna Kalle “Ziedoņa idille”, Laura Lakoviča Lakovica “Ābeļziedā”, Linda Rubule “Mīlētāju dziesmas IV”, Heilija Rutkovska “Ziemas pasaciņa”, Anda Adriana Straumane “Lauku māmiņas aiju dziesmiņa”, Betija Upelniece “Sniega pārslas”, Viktorija Zubova “Mīlētāju dziesmas”, Elvita Brūvere “Ābeļziedā”, Anete Černovska “Dievības tuvums”, Voldemārs Ezeriņš “Pavasara dziesmiņa”, Karolīna Gumbele “Pēc pērkoņa lietus”, Mikus Kampuss “Ziemas pasaciņa”, Evija Kozlova “Vanags un pūce”. Grāmatas, ko veidoja skolas absloventes: Laine Druviņa “Zaķīšu pirtiņa”, Nikola Kalniņa “Mīlētāju dziesmas VI”, Baiba Līna Kirilko “Manas bērnības mājas”, Angelina Ļisicka “Daiļums dabā”, Diāna Ratiņika “Mirstošā roze”, Elīza Ripa “Maldu ainas”, Anna Seržāne “Mazu brīdi, mazu brīdi pirms gaismiņas”.

Mākslas nodaļas audzēkņu un absolventu grāmatu izstāde ir veltījums Zemgalei un Latvijas simtgadei.