Skolotāji apmeklē semināru Svitenes pilī
27.11.2018

Bauskas mūzikas un mākslas skolas pedagogi 23. novembrī piedalījās pieredzes apmaiņas seminārā Svitenes pilī. To organizēja Pilsrundāles vidusskolas struktūras „Rundāles mūzikas un mākslas skola” vadītāja Lilita Lauskiniece. Semināru apmeklēja arī Ozolnieku novada Salgales Mūzikas un mākslas skolas skolotāji.

Uz tikšanos ar dalībniekiem bija ieradusies Rundāles pils muzeja jaunā direktore Laura Lūse, kura stāsies amatā 2019. gada 2. janvārī. Viņa ir vadījusi Rundāles pils muzeja Mākslas pētniecības nodaļu, darbojusies Latvijas Restauratoru biedrības valdē, strādājusi Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā, SIA „Arhitektoniskās izpētes grupa”, bijusi Latvijas Mākslas akadēmijas un Igaunijas Mākslas akadēmija pasniedzēja. Jaunā direktore ir mākslas zinātņu doktore. Laurai Lūsei ir arī polihromā koka restauratora kvalifikācija.

Sarunā ar semināra dalībniekiem viņa minēja Rundāles pils muzeja darbības prioritātes. Galvenais uzdevums ir noturēt konceptuālo ievirzi, nemainīt muzeja attīstības stratēģiju, aktīvi iesaistīties starptautiskajā apritē. Pedagogi interesējās par Rundāles pils muzeja, Mūzikas un mākslas skolu sadarbības iespējām tuvākajā nākotnē.

Laura Lūse informēja par ieceri popularizēt dekoratīvās mākslas pastāvīgo ekspozīciju „No gotikas līdz jūgendstilam”, to pielāgojot skolu programmām. Muzejā jau ir sākta Imanta Lancmaņa videolekciju filmēšana par stilu vēsturi. Cikla pirmā filma būs veltīta gotikas, renesanses un manierisma stilam, bet nākamās videolekcijas – ekspozīcijas pārējai daļai. Interesants piedāvājums skolēniem ir „Zosu spēle”, kad atbildes uz jautājumiem tiek meklētas, kopā ar gidu izstaigājot muzeju. Dažās telpās šī spēle jau tiek rīkota. Ir paredzēts to organizēt arī dekoratīvās mākslas pastāvīgajā ekspozīcijā.

Laura Lūse uzsvēra, ka, saskaņā ar pils muzeja un Rundāles novada domes  sadarbības projektu, muzeja speciālisti turpinās Svitenes pils interjera izpēti un konsultēs par atjaunošanu. Ar padomu un materiāliem Rundāles pils muzejs atbalstīs arī citu vēsturisko muižu īpašniekus un pašvaldības, kuru teritorijā ēkas atrodas.

Semināra turpinājumā varēja noklausīties „Pavasara studijas” vadītājas, daudzu pašpalīdzības grāmatu izdevējas Ineses Prisjolkovas lekciju par to, kā īstenot vēlmi būt laimīgam. Lektore stāstīja par harmonijas meklējumu savu pieredzi, atgādinot, ka tā nepretendē uz universālu patiesību. Inese Prisjolkova auditoriju iepazīstināja arī ar pašas veidotajām personības izziņas spēlēm bērniem un pieaugušajiem un izdotajām grāmatām.

Aizraujoša bija praktiskā nodarbība punktiņmandalas veidošanā, ko vadīja Sarmīte Eiduka. Pasniedzēja bija ļoti rūpīgi gatavojusies, dalībniekus nodrošinot ar materiāliem, instrumentiem, kā arī vienkārši un saprotami izklāstot darbības principus. Punktiņmandalu veidošana ir stresa mazināšanas radoša metode, ko var izmantot arī darbā ar jauniešiem. Sarmīte Eiduka atzīst, ka maziem bērniem tā gan nav piemērota, jo viņi vēl nespēj ilgstoši koncentrēties.

Pieredzes apmaiņas dienas noslēgumā skolotāji noklausījās dziedātāja, Latvijas vokālistu daudzu konkursu laureāta Mārtiņa Ruska koncertu.

Bauskas Mūzikas un mākslas skolas pedagogi pateicas Lilitai Lauskiniecei par izdomu un radošumu semināra organizēšanā.