102521

Mūzikas un mākslas skolotāji meklē draugus Panevēžā
11.10.2018


Bauskas mūzikas un mākslas skolas pedagogi 5. oktobrī piedalījās pieredzes apmaiņas braucienā uz Panevēžu. Viņi apmeklēja Panevēžas mākslas skolu un Panevēžas mūzikas skolu, kā arī divas mākslas galerijas.

Nodibināt radošu sadarbību šī gada pavasarī ierosināja Panevēžas mākslinieki un profesionālās ievirzes skolu pedagogi, kuriem Bauskas muzejā bija izstāde. Tāpēc Skolotāju dienas ekskursijā baušķenieki nolēma apciemot kolēģus.

Panevēžas mākslas un mūzikas skola atrodas vienā ēkā, bet tā nav apvienotā izglītības iestāde. Mākslas programmas skolotājus viesmīlīgi uzņēma Mākslas skolas direktors Vitauts Tallats – Kelpša, bet mūzikas pedagogus – Židrūne Pilkauskiene – Panevēžas mūzikas skolas direktore. Lietuvieši bija ļoti cītīgi gatavojušies ciemiņu sagaidīšanai. Mūzikas skolas audzēkņi ciemiņiem pat bija sagatavojuši koncertu un kopā ar pedagogiem viņus sagaidīja klasēs. Bauskas mākslas skolotājiem Vitauts Tallats – Kelpša parādīja  radošās darbnīcas, audzēkņu diplomdarbus, tematiskās izstādes un izklāstīja skolas darbības principus. 

Lietuvā visas profesionālās ievirzes skolas uztur pašvaldības, nodrošinot arī pedagogu algas. Mērķdotācijas no Kultūras vai izglītības ministrijas netiek piešķirtas. Līdzīgi kā Latvijā, arī kaimiņvalstī  mākslas un mūzikas programmu audzēkņiem ir pašvaldības apstiprināta ikmēneša dalības maksa. Bauskā tā ir10, bet Panevēžā – 16 eiro.  Mūzikas un mākslas skolu attīstībai labvēlīgāka situācija ir Lietuvas lielajās pilsētās. Panevēžas mākslas skola, kas dibināta 1969. gadā, ir viena no vecākajām valstī.  

Latvijas un Lietuvas profesionālās ievirzes iestādēs atšķiras arī mācību cikla ilgums. Bauskā un daudzās citās skolās mākslas pamatprogrammu skolēni apgūst sešos gados. Latvijā ir arī skolas ar septiņu gadu programmu. Savukārt kaimiņvalstī mākslas apguves process ilgst 12 gadu. No tiem četri tiek veltīti pamatprogrammai.

Stāsta Vitauts Tallats – Kelpša: „Mācību procesa struktūru veido četri posmi. Panevēžas mākslas skolā bērni no septiņu līdz deviņu gadu vecumam var apmeklēt agrīnās klases. Nedēļā ir četras nodarbības, kurās viņi zīmē, glezno un iesaistās izglītojošās spēlēs. Tālāk seko sākumkurss deviņus līdz 12 gadus veciem audzēkņiem, attiecīgi palielinot nodarbību skaitu nedēļā. No 12 gadu vecuma jaunieši sāk apgūt pamatprogrammu, taču iepriekš nav obligāti jāapmeklē agrīnās klases un sākumkurss. Pamatprogrammā uzņemam jauniešus līdz 19 gadu vecumam. Pēc 3. kursa katram audzēknim ir jāizvēlas priekšmets, ko padziļināti apgūt. Mūsu skolā tā visbiežāk ir gleznošana, grafika, kompozīcija, grafiskais dizains, tekstils un fotomāksla. Jau nākamgad skolā atvērsim specializētu fotostudiju ar patlaban vismodernāko aprīkojumu.  No Eiropas Savienības struktūrfondiem esam saņēmuši finansējumu.”  

Beidzot skolu, tāpat kā Latvijā, audzēkņi izstrādā diplomdarbu un saņem apliecinošu dokumentu par mākslas pamatprogrammas apguvi.  Taču Panevēžas mākslas skolā pēc šī cikla noslēguma jauniešiem tiek piedāvāta iespēja vēl trīs gadus mācīties mērķkursā, padziļināti apgūstot zīmēšanu, gleznošanu un kompozīciju. Mērķkurss ir virzīts uz patstāvīgu radošu darbību – jaunieši daudz strādā individuāli, bet pārējā laikā apmeklē pasniedzēju konsultācijas.

Panevēžas mākslas skola īsteno arī pieaugušo maksas izglītības programmu – zīmēšanas un gleznošanas divas stundas nedēļā. Šajā mācību gadā arī Bauskas mūzikas un mākslas skolā ir paredzēts atvērt mākslas programmu pieaugušajiem, apstiprina Ainārs Pastors, direktores vietnieks. 

Gan Latvijā, gan Lietuvā mākslas skolu pamatprogrammas audzēkņiem katru gadu jūnijā notiek zīmēšanas un gleznošanas prakse brīvā darbā. Ainārs Pastors ierosināja  nākamvasar Panevēžas mākslas skolas bērniem vienu dienu atbraukt uz Bausku, lai gleznotu vecpilsētu, upes, pili. Vitauts Tallats – Kelpša to atzina par labu ideju. 

Uz turpmāku radošu sadarbību baušķeniekus aicināja arī Panevēžas mākslas skolas pedagoģe un starptautiska bērnu zīmējumu konkursa „Grafiskā miniatūra” kuratore Diāna Rudokiene. Konkurss ir guvis plašu atsaucību Baltijā un citās pasaules valstīs. Tajā ir piedalījušies vairāku Latvijas mākslas skolu, kā arī Rīgas J. Rozentāla mākslas vidusskolas audzēkņi. Bauskas un Panevēžas mākslas skolu direktori sprieda arī par skolēnu diplomdarbu un mācību darbu izstāžu apmaiņu. 

Negaidīts pārsteigums Bauskas pedagogus gaidīja Panevēžas pilsētas mākslas galerijā Republikas ielā, kur eksponēti un krājumā glabājas Starptautiskā tēlniecības un keramikas simpozija darbi. Tā ir vislielākā laikmetīgās mākslas kolekcija Baltijā. Šo  simpoziju Panevēžā rīko kopš 1989. gadā. Eksponēto darbu autoru vidū ir daudz  Latvijas vidējās un jaunākās paaudzes mākslinieku, bet galerijas īpašais lepnums ir mūsu vecmeistara Pētera Martinsona radošais mantojums. Simpozija mākslas objekti ir pastāvīgi eksponēti arī Lietuvas Valsts prezidenta pils dārzā Viļņā.

Baušķenieku gids keramikas un tēlniecības ekspozīcijā bija  galerijas direktora vietnieks Rimants Kiaušs. Viņš atklāj: „Mūsu galerija  tika atvērta 90. gadu sākumā, tā atrodas pielāgotā ēkā. Esam bezgala priecīgi, ka pašvaldībai 2015. gadā izdevās atrast finansējumu un uzcelt piebūvi, kurā ir izstādīti starptautisko simpoziju mākslas objekti. Pirmajā stāvā var aplūkot  nesen notikušā Starptautiskā stikla simpozija dalībnieku darbus. Mums ir arī lielisks skulptūru dārzs. Tomēr vietas  joprojām nepietiek. Gribētos eksponēt vēl simtiem izcilu darbu, kas glabājas noliktavā. Nelielām apmeklētāju grupām arī tur ļaujam ielūkoties.” 

Tikšanās ar galeristiem un Panevēžas mākslas skolas kolēģiem baušķeniekiem bija ļoti rosinoša. Skolotāji atceļā jau piedāvāja dažas idejas, ko varētu īstenot Bauskas mākslas skolā.

Aina Ušča 
 
      Atpakaļ
Kalendārs
<< Septembris 2019 >>
POTCPSSv
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30