102595

Latvija – ērģeļu zeme
16.10.2018


Ar vērienīgu maratonkoncertu 14. oktobrī Rīgas Domā noslēdzās otrie Vēsturisko ērģeļu svētki ,,Latvija – ērģeļu zeme.”

   Vēsturisko ērģeļu svētku mērķis ir aktualizēt un pievērst sabiedrības uzmanību Latvijas izcilākajām ērģelēm.  Sadarbībā ar Latvijas Mākslas skolām 2017. gadā tapa skolu audzēkņu darbu izstāde ,,Mana ērģeļu zeme.” Projekta vadītāja Diāna Jaunzeme aicināja Mākslas skolas pētīt savu novadu Dievnamus, kur ir skanošas vēsturiski nozīmīgas ērģeles. Izstādēs daudzos Latvijas Dievnamos ar saviem darbiem dažādās tehnikās piedalījās ap 200 bērnu un jauniešu.  Bauskas Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi radīja darbus linogriezuma tehnikā skolotājas Mārītes Šulces vadībā.

    Bauskas Sv. Gara Luterāņu baznīcā ērģeļmūzikas koncerts un izstāde notika 2017. gada septembrī.   Izstādē Rīgas Doma katedrālē tika eksponēti visveiksmīgākie grafikas darbi. Pateicamies Mākslas nodaļas izlaiduma klases audzēkņiem par darbiem. Svētku apmeklētāji novērtēja Krišjāņa Čakša, Nikolasa Jansona, Kristiānas Jasurēvičas, Mikus Kampusa, Evijas Kozlovas, Andas Adrianas Straumanes un Betijas Upelnieces linogriezumus. Mūsu bijušās audzēknes Ligijas Kampuses – šobrīd jau PIKC Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas audzēknes linogriezuma novilkumi tika uzdāvināti svētku organizatoriem.

 Diemžēl ne visur Latvijā ērģeles darbojas. Latvijas mūziķi ir apvienojušies, lai glābtu Liepājas Sv. Annas Luterāņu baznīcas ērģeles , kas ir trešās lielākās četru manuālu vēsturiskās ērģeles Latvijā. Ērģeles ir īpašas ar tālskani – ierīci ar kuras palīdzību ērģeļu skaņa tiek aizvadīta līdz altārim. Baltijā ir tikai divi šāda tipa instrumenti un abi ir uzbūvēti Latvijā – Liepājā un Slokā. Latvijas ērģelnieki aicināja ziedot Liepājas unikālajam instrumentam Rīgas Doma katedrālē koncertā atskaņojot latviešu un ārzemju ērģeļmūziku.

   Koncertu ievadīja Ilzes Reines atskaņotā Alfrēda Kalniņa ,,Himna manai dzimtajai zemei.” Riharda Dubras ,,Beata es” atskaņojumā piedalījās soliste Jolanta Strikaite – Lapiņa. Klausījāmies latviešu komponistu Jēkaba Mediņa, Jāņa Ivanova skaņdarbus. Koncerta noslēgumā izskanēja ērģelnieces Vitas  Kalnciemas atskaņotā Aivara Kalēja Tokāta par Jāņa Mediņa kora dziesmu Tev mūžam dzīvot, Latvija!, op.48.  Tika atskaņoti Johana Sebastiana Baha, Ferenca Lista, Žana Sibēliusa, Morisa Ravēla, Astora Pjacollas un daudzu citu autoru darbi.

Trīs stundu garajā koncertā piedalījās 29 Latvijas ērģelnieki no visas Latvijas, kā arī solisti.  Visos Dievnamos, kur notika koncerti klausītājiem bija ekskluzīva iespēja video translācijā vērot ērģelnieku spēli.

 

Bauskas Mūzikas un mākslas skolas skolotāja Mārīte Šulce
Ielādēju...
Ielādēju... 
      Atpakaļ
Kalendārs
<< Septembris 2019 >>
POTCPSSv
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30