102737

Bauskas Mūzikas un mākslas skola izpaužas jaunā ampluā
24.10.2018


Sekmīgi beidzies Bauskas Mūzikas un mākslas skolas (BMMS) šogad izsludinātais pirmais konkurss valsts mākslas skolu audzēkņiem „Pils. Sēta. Pilsēta”. Tajā piedalījās 22 Latvijas mākslas skolu dalībnieki. Laureātu apbalvošana un konkursa labāko darbu ekspresizstāde 17. oktobrī notika Bauskas pilī.

Konkursa noslēguma sarīkojumā piedalījās laureāti un viņu skolotāji no Engures, Lielvārdes, Zilupes, Grobiņas, Kārsavas, Ventspils, Iecavas un citiem Latvijas novadiem. Uzvarētāji tika noteikti trijās vecuma grupās. Konkursa mērķis ir padziļināt piederības izjūtu savai pilsētai, ciemam, tuvākajai apkārtnei, kā arī gūt prieku, zīmējot un gleznojot plenērā, nostiprināt BMMS sadarbību ar līdzīgām profesionālās ievirzes skolām valstī.

 Visi dalībnieki bija atsūtījuši brīvā dabā veidotus darbus dažādās tehnikās. BMMS un Iecavas mūzikas un mākslas skolas jaunieši žūrijas vērtējumam nodeva šī gada vasaras mācību prakses laikā tapušos zīmējumus un gleznojumus. Interesanti un saturā ļoti daudzveidīgi darbi tika saņemti no visām dalībskolām. Kompozīcijās attēlotas dažādu pilsētu ainavas, parki, upes, baznīcas, pilis, jūra, ostas.

Žūrijas atzinību saņēma BMMS audzēkņi Katrīna Kozlovska, Valters Ausējs un Elvita Brūvere, bet Viktorija Zubova – trešo vietu dalībnieku vecākajā grupā.

Bauskas pilī laureāti tika aicināti ierasties stundu pirms apbalvošanas, lai piedalītos muzeja speciālistes Ilonas Ozolas sarīkotajā atraktīvajā ekskursijā. Tā bija viduslaiku un renesanses kultūras iepazīšanas paraugstunda. Ilona stāstīja par tradīcijām, galma sadzīvi, aicināja bērnus iesaistīties neparastās viduslaiku spēlēs. Bauskas pili daudzi ciemiņi no tāliem novadiem apmeklēja pirmo reizi un ļoti priecājās par ekskursiju.

Atzinību par konkursa noslēguma patīkamajiem pārsteigumiem pauda Unas Undas Sālavas pavadone - Liepājas Bērnu un jauniešu centra speciāliste Antra Kalniņa: „Tā bija brīnišķīga, piepildīta diena. Paguvām izstaigāties arī pa Pilskalna parku un aplūkot pils muzeja interesantās ekspozīcijas. Una Unda mācās Grobiņas mūzikas un mākslas skolā. Viņas skolotāja nevarēja atbraukt, tāpēc kopā ar meiteni uz Bausku devos es. Una Unda savā vecuma grupā ieguva pirmo vietu par darbu „Kuģis Liepājas ostā”. Paldies par konkursu un uzaicinājumu bērniem no visas Latvijas iejusties pils gaisotnē!”.

Konkursantu apbalvošanas sarīkojumā BMMS prezentēja savu pirmo poligrāfisko izdevumu - krāsojamo grāmatu jaunākā vecuma bērniem „Seno lietu stāsti”. Tā ir veidota sadarbībā ar Bauskas muzeju, bet vairāki zīmējumi ir tapuši arī Bauskas pils muzejā. Grāmatas ilustrāciju autori ir BMMS 28 audzēkņi. Viņi un konkursa „Pils. Sēta. Pilsēta” laureāti 17. oktobrī saņēma jaunās grāmatiņas eksemplārus.

Ideja pašiem veidot stāstu par senām, jau aizmirstām sadzīves ierīcēm BMMS skolotājiem šopavasar radās spontāni, iepriekš gan aplūkojot un analizējot citu mākslas skolu un pirmsskolas iestāžu izdotās grāmatiņas. Uzreiz tika nolemts, ka BMMS varētu sadarboties ar vietējiem muzejiem, jo daudzi krājuma priekšmeti ir mūsdienu bērniem nezināmi. Viņi pat nenojauš, ka 20. gadsimta pirmajā pusē visas ierīces tika darbinātas manuāli, nevis elektroniski. Skolas ierosinājumam labprāt piekrita Bauskas muzeja direktore Baiba Šulce, kura izklāstīja priekšmetu pielietojumu. Šo informāciju izdevuma veidotāji centās pielāgot pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērnu uztverei.

Grāmatas veidošanas process sākās BMMS ikgadējās skolēnu vasaras prakses laikā šī gada jūnijā, kad daudzas grupas devās uz pilsētas abiem muzejiem un vairākas dienas zīmēja senos priekšmetus. Audzēknis Nikolass Jansons ar lielu interesi un atbildību grafiski attēloja arī Bauskas muzeja struktūras - V. Plūdoņa memoriālās muzejmājas „Lejenieki” -  ekspozīcijas senās lietas. Grāmatā ir publicēti pieci viņa zīmējumi.

Vasaras prakses noslēgumā izrādījās, ka grafisko darbu ir tik daudz, ka pietiktu vēl dažām krāsojamām grāmatām. Izvēlēties zīmējumus izdevumam „Seno lietu stāsti”  palīdzēja BMMS pedagoģe grafiķe Mārīte Šulce, savukārt direktores vietnieks Ainārs Pastors nokārtoja visus ar maketēšanas un poligrāfijas darbiem saistītos jautājumus. Manuskripta tekstu vērtēšanā tika iesaistītas arī neatkarīgās ekspertes – pirmsskolas vecuma bērnu māmiņas Elīna un Ieva. Iespējams, ka daudzi grāmatiņas nākamie lietotāji vēl neprot lasīt, tāpēc seno priekšmetu attēlu krāsošanu veiks kopā ar vecākiem, kuri, izlasot ierīču darbības principus, bērniem tos paskaidros vēl sīkāk.

Krāsojamā grāmata ir veidota ar mērķi veicināt Bauskas novada bērnu izziņas procesu un koncentrēties uz lietām, kas atrodas tuvumā. Katrai ģimenei ir iespēja aiziet uz Bauskas muzejiem un aplūkot izdevumā attēlotās ierīces, domāt par cilvēkiem, kuri savulaik tās izmantojuši, iztaujāt bērnu vecvecākus. „Seno lietu stāsti” nav komerciāls izdevums, bet paredzēts dāvināšanai BMMS pirmklasniekiem un ciemiņiem.  

Zīmējumu autori grāmatas veidošanas ieceri jau no pirmā brīža uzskatīja  par interesantu un vērtīgu arī pašiem. Skolotājiem darbu tapšanas procesā bieži nācās atbildēt uz daudziem jautājumiem par konkrētu iekārtu darbības mehānismu, kā arī laikmetu, kurā tās izmantoja.

Visi BMMS audzēkņi, kuri mācību prakses dienās zīmēja senās lietas, iepriekš bija apmeklējuši Bauskas muzeju, tomēr viņiem neradās dziļāka interese par ekspozīcijas priekšmetu kādreizējo pielietojumu. Vairāki skolēni atzina, ka pēc zīmēšanas sesijas uztvere un izpratne ir mainījusies. Seno ierīču darbības principi vairāk interesēja zēnus, bet meitenes tēmai pievērsās vizuāli niansēti, kas redzams dažu autoru   zīmējumos. Nopietna motivācija visiem audzēkņiem bija iespēja kļūt par grāmatas līdzautoriem.

Prieku par veiksmīgo sadarbību pauda Bauskas muzeja direktore Baiba Šulce. Viņa sacīja, ka dāvanā saņemto „Seno lietu stāstu” eksemplārs jau ir nodots glabāšanai muzeja krājumā. BMMS jauno grāmatiņu uzdāvināja arī Bauskas novada domei, kas piešķīra naudu maketēšanas un poligrāfijas izdevumiem.

BMMS radošajai komandai ir doma krāsojamo grāmatu sēriju nākamgad turpināt, bet  šajā mācību semestrī organizēt „Seno lietu stāstu” prezentāciju savā skolā.

 
 
      Atpakaļ
Kalendārs
<< Septembris 2019 >>
POTCPSSv
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30